Za cestu do práce dá třetina Čechů měsíčně více než tisíc korun

Posted by admin 05/06/2013 at 11:06

Češi se nejčastěji do práce dopravují autem. Podle průzkumu společnosti KPMG takto dojíždějí za prací dvě pětiny z nich. I přesto, že z finančních důvodů musel za poslední dva roky změnit typ dopravního prostředku, kterým cestuje do zaměstnání, každý pátý Čech, polovina lidí utratí za dopravu kolem tisíce korun a třetina dokonce ještě více.

Zhruba tři z deseti Čechů pak cesta do práce přijde na méně než 500 korun a dalších 12 % nemá vůbec žádné náklady spojené s dopravou. Jen okrajově - ve třech procentech případů - zaplatí zaměstnavatel svým zaměstnancům náklady spojené s dopravou do zaměstnání.

Nejvíce lidí jezdí do práce autem
Auto je nejčastěji používaným dopravním prostředkem pro cestu do zaměstnání. Podle průzkumu jím jezdí 40 % Čechů. Hromadnou dopravu, městskou či meziměstskou, využívá 35 % lidí. Jen zhruba každý devátý (11,3 %) člověk chodí pěšky a 6,3 % jezdí do práce na kole.
 
Auto k dopravě do zaměstnání volí lidé nejčastěji bez ohledu na to, jaké úrovně dosáhlo jejich vzdělání, i do jaké příjmové skupiny patří. Nejvíce však autem do práce dojíždějí lidé bez maturity (přes 48 %). Vysokoškolsky vzdělaní lidé volí automobil zhruba ve třetině případů.
 
Zajímavé rozdíly panují i mezi pohlavími – výrazně více jezdí autem do práce muži (50 %) než ženy (29 %). "Ze srovnání se staršími průzkumy pak vyplývá, že počet lidí cestujících do zaměstnání autem v posledních letech vzrostl. Zatímco před deseti lety využívalo podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR automobil k dopravě do zaměstnání jen 28 % Čechů, dnes je to již 40 % z nás," upozornil Otakar Hora ze společnosti KPMG.
 
Do práce cestujeme déle
Podle Hory z průzkumu vyplynulo, že lidé dnes za prací dojíždějí na mnohem delší vzdálenosti než dříve. A často z míst nebo do míst, která jsou hromadnou dopravou jen obtížně dostupná. Proto jim nezbývá nic jiného než zvolit cestu autem.
 
Více než 12 % Čechů v současné době cestuje do zaměstnání déle než hodinu, kdežto v roce 2003 to byla pouhá tři procenta. Rovné pětině dotázaných cesta do zaměstnání zabere čas kratší než 15 minut. Nejvíce respondentů (41 %) se do práce dopraví během 15 až 30 minut, čtvrtina lidí pak tráví na cestě do práce půl hodinu až hodinu.
 
zdroj: novinky.cz

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment