Zatopeným nemovitostem klesá cena až o 90 %

Posted by admin 06/06/2013 at 08:45

Do konce 90. let pojmy jako „zátopová oblast“ nebo „povodňová mapa“ nikdo neřešil. Kvůli událostem uplynulých 16 let však nyní patří k hlavním faktorům moderního trhu s realitami. Poslední velké záplavy v roce 2002 způsobily pokles cen nemovitostí v postižených oblastech až o 90 %, zatopené pozemky se staly neprodejnými.

Znehodnocený majetek se rozhodli obnovit pouze usedlíci. Noví investoři se od staveb v povodňových lokalitách odvrátili. Nadějí pro obyvatele rizikových oblastí jsou protipovodňová opatření měst a obcí, ne všude je však možné je realizovat.

Před rokem 1997, kdy zasáhly povodně především Moravu, se nemovitosti v dnešních rizikových oblastech nijak cenově nelišily od ostatních realit. Teprve povodně v letech 1997 a především 2002 výrazně změnily hodnoty nemovitostí. Pojišťovny vytvořily povodňové mapy a kupující je začali velmi aktivně používat.

Podle odborníků společnosti ERA Reality dochází v záplavových oblastech k okamžitému realitnímu šoku a zastavení obchodu s nemovitostmi. Následuje drastický propad cen na základě reálných důsledků povodní. Pokud před povodněmi v roce 2002 stál pozemek například jeden milion korun, po záplavě se jeho cena snížila až o 90 procent na sto tisíc korun. Přesto se kupující hledá velmi těžko. Po opakovaném zásahu povodněmi se takový pozemek stává neprodejným i za 1 korunu. Totální propad na 10 a méně procent původní ceny platí v případě vícenásobného zatopení naneštěstí také pro domy.

Novostavby se po roce 2002 v povodňových oblastech stavěly jen sporadicky. Případy, kdy by investoval v záplavové lokalitě někdo, kdo v daném místě již předtím nežil, byly a jsou výjimečné.

 

zdroj: finexpert.e15.cz

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment