Jak na mateřské přispět do rodinného rozpočtu?

Posted by admin 24/06/2013 at 08:13

Pokud je žena na mateřské dovolené, spousta rodin řeší nedostatek financí. Je to samozřejmé, jeden příjem se podstatně zmenšil, navíc přibyl do rodiny další člen, který něco stojí. Jak se s tím vypořádat? Přinášíme několik tipů, jak i na mateřské můžete přispět do rodinného rozpočtu.

Nikde není psáno, že na mateřské se žena musí věnovat jen a pouze svému potomkovi. Když trošku povyroste, může se poohlédnout po nějakém přivýdělku na zkrácený úvazek, nejlépe s možností pracovat doma. Ulevíte napjatému rozpočtu a navíc bude návrat do práce jednodušší.

Jak hledat?
V dnešní době není zrovna mnoho volných pracovních míst, natož pro maminky na mateřské. Navíc v České republice není bohužel příliš rozšířená práce na zkrácený úvazek. Ale když budete vytrvale hledat, snad najdete.

Předtím než rozhodíte sítě, si však všechno dobře promyslete. Měli byste mít jasno v tom, co přesně hledáte a hlavně kolik času můžete práci věnovat. Zhodnoťte, zda budete potřebovat hlídání nebo zvládnete práci i s malým dítětem.

Typů práce, která se dá takto vykonávat, je spousta. Spousta maminek se věnuje poradenství, účetnictví i třeba manuální tvorbě dětských hraček a pomůcek, pečení cukroví na zakázku atd.

Co říká zákon?
Pokud si najdete zaměstnání, můžete se do práce pustit již po skončení 6. týdne po porodu. Nesmíte však pokračovat v zaměstnání, ze kterého pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. Můžete pracovat i u stejného zaměstnavatele, avšak sjednaný druh práce musí být jiný než před nástupem na mateřskou dovolenou.
 
U jiného zaměstnavatele pracovat můžete. Pokud ale budete na stejné pozici jako u předchozího zaměstnavatele, u něhož čerpáte mateřskou dovolenou, je k tomu potřeba jeho souhlas. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

„Pokud dostáváte mateřskou z nemocenského pojištění, které jste si hradila při podnikání, nemůžete zároveň pokračovat v samostatné výdělečné činnosti. Můžete však v podnikání pokračovat, pokud jste si takto přivydělávala při stálém zaměstnání. Pokud jste před nástupem na mateřskou nepodnikala, můžete s tím samozřejmě v průběhu mateřské dovolené začít. O peněžitou pomoc v mateřství tím nepřijdete,“ uvádí Ivan Macho z poradenské společnosti Veritas Finance.

Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat u svého zaměstnavatele či u jiného zaměstnavatele bez omezení, je možná i samostatná výdělečná činnost.

Mateřská nebo rodičovská?
Mateřskou neboli peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, jedná se o dávku nemocenskou. Nejdříve můžete peněžitou pomoc v mateřství čerpat osm týdnů před porodem. Pokud se vám narodí jedno dítě, na mateřské můžete zůstat 28 týdnů, pokud porodíte více dětí najednou, je mateřská dlouhá 37 týdnů. Peněžitá pomoc v mateřství se počítá na kalendářní den podle hrubé mzdy.

Rodičovský příspěvek je dávkou sociální a je vyplácen Odborem státní sociální podpory při Úřadu práce. Od ledna 2012 je délka čerpání pružnější. Maximální délka zůstává na čtyřech letech, spodní je závislá na čerpání příspěvku, který je pro všechny stejný – 220 tisíc korun. Měsíčně vám však stát vyplatí maximálně 11 500 korun. Abyste vyčerpali plnou sumu, musíte rodičovskou pobírat minimálně 19 měsíců.

Vedle rodičovského příspěvku jsou vypláceny i následující dávky související s rodičovstvím: přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení, dávky pěstounské péče, porodné.

zdroj: finexpert.e15.cz

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment