Češi dnes koukají na značky mobilů, aut či bank. Značkové oblečení už nefrčí.

Posted by admin 27/06/2013 at 07:53

Fenomén kalhot s pruhy jako symbol luxusu už je v České republice minulostí. Značky nyní hrají pro Čechy roli především při výběru zboží k dlouhodobému užití a služeb. Například čtyři pětiny lidí si jen podle značky vybírají finanční instituci, přes 70 % auto nebo mobil. Ukázal to průzkum společnosti Home Credit.

Zatímco v 90. letech minulého století byl úspěšný Čech vnímán jako majitel luxusních hodinek, značkového oblečení či bot konkrétních značek, v současnosti Češi mnohem více hledí na značku auta, mobilního telefonu a také na značku finanční instituce či mobilního operátora.

Jsou to tedy druhy zboží ve vyšších cenových relacích a také služby, u nichž si lidé chtějí být jisti, že za své peníze dostanou odpovídající protihodnotu. Naopak, pokud jde o tabákové výrobky, alkohol nebo oblečení, lidé značku příliš neřeší. Značka u cigaret nebo tabáku zajímá pouze 30 % populace, na značku u sportovního oblečení hledí jen 37 % Čechů.

Podle jména si banku volí čtyři pětiny Čechů 
Finanční instituci si jen podle jejího jména vybírá 79 % lidí. „Výběr finanční instituce na základě vnímání její značky lze zdůvodnit předchozími špatnými zkušenostmi z prvních let volné ekonomiky u nás, kdy řada společností zkrachovala, nebo lidé přišli o své úspory díky podvodným kampeličkám,” uvedl Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.
 
Podle značky auta, mobilního telefonu či pojištění se rozhoduje sedm z deseti Čechů. Méně než polovinu lidí pak zajímá značka u sportovní obuvi (48 %) nebo značka kosmetiky (44 %).
 
Porovnání preferencí značkového zboží u mužů a žen potvrzuje zažité zvyklosti. Pro muže je častěji důležitá značka piva a auta, pro ženy pak značka kosmetiky a mobilního operátora.
 
Češi nehledí na kvalitu alkoholu a potravin
Většina rychloobrátkového zboží, oblečením počínaje a knihami konče, se podle údajů z maloobchodu prodává stále více. Úměrně tomu ale maloobchod zaznamenává zvyšující se spotřebu nejlevnějších potravin. „Ačkoli Češi v různých průzkumech tvrdí, že rozhodně nehodlají šetřit na kvalitních potravinách, dlouhodobé trendy v maloobchodě ukazují, že je tomu naopak,“ doplnil Kozub.
 
Uvažování českých spotřebitelů o značkách alkoholických nápojů neovlivnila ani nedávná metanolová aféra. Pouze 60 % dotázaných uvedlo, že se při výběru tvrdého alkoholu řídí tímto faktorem, značka piva a vína pak zajímá jen něco málo přes polovinu Čechů. Přitom jde skutečně o otázku trvalého poškození zdraví.
 
„Češi obecně nemají ve zvyku šetřit na zboží zbytném a dopřávají si drahé dovolené místo investice do svého zdraví,“ komentoval situaci Kozub. To dokládá i fakt, že značka sportovní obuvi, kde značnou roli hraje ergonomické testování, je podstatná pouze pro 48 % kupujících.
 
zdroj: novinky.cz

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment