Věčná otázka: Jak ušetřit?

Posted by admin 15/08/2013 at 12:57

Žijeme ve světě, kdy na nás ze všech stran číhá spousta lákadel, které si chceme pořídit. Pokud naše finanční situace není naprosto bezproblémová, je vhodné se zamyslet nad místy, kde by se dalo ušetřit. Odborníci upozorňují na to, že pokud chceme z výplaty něco ušetřit, neobejdeme se bez detailního rozboru vlastní finanční situace a přehledu položek, za které utrácíme nejvíce. Tato analýza, kdy si budeme zaznamenávat, za co a kolik jsme utratili, by měla probíhat minimálně měsíc. Poté vyškrtáme položky, které nutně nepotřebujeme a zamyslíme se, kde by ještě mohla být chyba ve zdánlivě bezproblémově vyhlížejících číslech. Avšak například energie jsou nedílnou součástí bydlení a nelze je vyškrtnout ze seznamu nákladných položek. Přesto je však můžeme různými způsoby ovlivnit.

sxc.hu

V současnosti se vyplatí investovat do zateplení domu či výměny oken. Pokud už jste tyto úsporná opatření zavedli, ale pořád se vám účty zdají vysoké, prověřte si, jestli by se možnosti dalších úspor nenašly v samotném topném systému – třeba výměna staršího kotle za úspornější. Výměnou starého plynového kotle za moderní typ s vhodnou regulací je možné dosáhnout snížení spotřeby plynu o dvacet až třicet procent. Návratnost investice do takovéhoto nového kotle je zhruba tři až pět let. Je také vhodné popřemýšlet nad typem kotle, ve kterém můžeme topit i levnějšími palivy (např.: dřevo či uhlí). Každý způsob vytápění má své výhody a nevýhody, co se týče komfortnosti či náročnosti obsluhy, celkových pořizovacích nákladů, dostupnosti zdroje energie a v neposlední řadě ročních plateb za topení. Je proto třeba předem promyslet, jaký zdroj tepla vám bude nejvíce vyhovovat a odpovídat vašim požadavkům a možnostem. Když máme úsporný kotel, dostáváme se k vytápění. Prostory, ve kterých se ve dne pohybujeme, tedy kanceláře i obytné místnosti, by měly být vytápěny na 20–21 °C. Vyšší teplota přirozeně znamená i vyšší náklady na energie – ohřátí interiéru o 1 °C zvýší spotřebu energie o 6 %. K vnímání tepelné pohody je důležitá i relativní vlhkost, která by měla dosahovat kolem 40%.

Dalším energetickým problémem je odběr elektřiny. Používejte zářivky a tzv. úsporné žárovky. Spotřebu elektřiny ovlivníte i volbou svítidla. Ve srovnání s klasickými žárovkami uspoří až 80 % elektřiny při stejné hladině osvětlení a zároveň vynikají delší životností. Pokud se nám nezdá účet za elektřinu je vhodné identifikovat z našich spotřebičů ty největší ,,žrouty“. Nepotřebujete k tomu žádné složité laboratorní přístroje, stačí běžný měřič spotřeby, který se prodává v obchodech s elektro vybavením. Cena základního typu se pohybuje zhruba od 600Kč a my sami zjistíme, zda jsme majiteli spotřebiče, který by bylo lepší vyměnit za energeticky méně náročný kus. Dále bychom neměli zapomínat, že režim stand-by neznamená vypnuto. U mnoha spotřebičů dosahuje energetická náročnost během 24hodinového stand-by režimu totožné spotřeby jako tříhodinové aktivní používání. V průměrné domácnosti se pohotovostní režim podílí na celkové spotřebě elektřiny asi 11 procenty, což znamená, že jednu měsíční platbu během roku zaplatíme za stand-by režimy našich spotřebičů.

Zastavte se na chvíli a zamyslete se nad dalšími možnostmi finanční úspory.

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment