Povinné ručení podraží

Posted by barbora 14/01/2014 at 14:23

Díky zvyšujícím se konkurenčním tlakům sazby povinného ručení několik let klesaly, nyní nastává opačná situace. Od letošního září mají pojišťovny povinnost odvádět minimálně 3% z přijatého pojistného do Fondu zábrany škod. Tyto prostředky budou rozděleny mezi hasiče, záchranáře a osoby podílející se na projektech zvyšujících bezpečnost na silnicích a budou použity na nákup nebo modernizaci vybavení.

žluté auto v ruce

Dalším důvodem zdražení povinného ručení je Nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost 1. 1. 2014 a zvyšuje nároky motoristů na pojistná plnění. Nárok na odškodnění při nehodě již nebudou mít pouze přímí účastníci nehody, ale i nepřímí účastníci, kteří utrpí například psychickou újmu. Pojišťovny tedy budou muset vynaložit vysoké částky na tyto pojistná plnění, která budou posuzována individuálně. Dosud platilo, že pozůstalí po člověku, který cizí vinou zemřel při dopravní nehodě, nedostali více než 240 000 korun, nově jsou limity neomezené. Česká asociace pojišťoven odhaduje, že náklady pojišťoven se zvýší o tři miliardy korun ročně. Zdražení povinného ručení je formou tzv. skryté daně.

V nabídce některých pojišťoven se jako možnost kompenzace pro klienty, kteří mají pojistné během roku rozložené do více splátek, může objevit možnost zaplatit pojištění najednou. Více splátek totiž v součtu vyjde dráž, takže pojišťovny nabízejí slevu za jednorázovou platbu. Zdražení se týká povinného ročního pojištění od 3 500 korun výše.  Zaplatit o stokoruny ročně více mohou majitelé silnějších aut, a v některých případech i ti, kteří často bourají a přicházejí tak o bonusy.

Další možností vyhnutí se zdražení povinného ručení je využít akcí některých pojišťoven nabízejících fixaci ceny povinného ručení až na 3 roky. Výhoda spočívá v tom, že s očekávaným růstem sazeb bude povinné ručení za 3 roky zcela jistě dražší než nyní. Háček je ovšem v tom, že tuto možnost pojišťovny nabízejí převážně u prémiových produktů, které jsou výrazně dražší než klasické varianty povinného ručení. Při výběru povinného ručení je třeba použít selský rozum. Pokud si klient sjednává pojištění v levnější variantě, je možné, že během 3 let zaplatí na pojistném méně, než by jej stála prémiová varianta s cenovou fixací. Všeobecné pravidlo, týkající se nejen povinného ručení, ale i hypotečních úvěrů, výběru dodavatele energie či mobilního operátora je, že musíme volit varianty produktů, které pokryjí naše konkrétní potřeby. Nesmíme se nechat zmást předraženými produkty některých finančních institucí, jejichž širokých možností ani nebudeme schopni využít.

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment