Dění na Krymu může ovlivnit i českou ekonomiku

Posted by barbora 13/05/2014 at 12:58

Každý z nás zaznamenal občanské nepokoje na Ukrajině. V posledních dnech se však pozornost velké části světa přesunula z Kyjeva na Krym. Může napětí mezi Ukrajinou a Ruskem přerůst ve vojenský konflikt? Zatím to vypadá, že poloostrov Krym, jehož občané hlasovali pro připojení ukrajinského poloostrova k Ruské federaci v referendu, připadně Rusku bez použití zbraní. Pro připojení hlasovalo zhruba 95 procenta hlasujících. Volební účast podle ruských médií přesáhla 80 procent. 
 
zeměkouleRuský prezident již svým podpisem dekretu uznal nezávislost Krymu. Zmíněný prezidentský dekret uvádí, že s ohledem na vůli obyvatel Krymu, kterou vyjádřili v referendu, Rusko uznává suverenitu a nezávislost Krymské republiky. Hned po Krymu se k Rusku chce připojit i nikým neuznaná Podněsterská republika, která se před lety za přispění ruských vojáků odtrhla od Moldavska. Nyní její vedení požádalo ruské poslance, aby vytvořili možnost přijetí Podněstří do řad Ruské federace. Momentálně je ruský parlament podle listu soustředěn na přijetí Krymu, ale někteří poslanci nevylučují, že za čas by se na pořad mohla vrátit přepracovaná předloha, umožňující přijmout do Ruska i "jiná teritoria v kritické situaci".
 
Západní země včetně České republiky ale referendum neuznávají a hrozí Rusku sankcemi. Jak EU, tak Amerika chtějí zmrazit zahraniční aktiva osobám, které napomohly této situaci. Někteří z postihnutých politiků však sankce bagatelizují.S výzvou k razantním krokům vůči Rusku se na premiéra Bohuslava Sobotku obrátili bývalý velvyslanec v Rusku a exministr obrany Luboš Dobrovský, exministři Michael Kocáb a Martin Bursík a senátor za TOP 09 Jaromír Štětina. Vláda by podle nich měla zmrazit vydávání víz Rusům, zmrazit konta Rusů v Česku a zastavit vstup ruského byznysu do země. "Žádáme, aby vláda ČR na domácí půdě zajistila: 1. okamžité zastavení vydávání víz občanům Ruské federace, 2. zrušení možnosti obdržení dvojího občanství pro občany Ruské federace od 1.1.2015, 3. zmrazení kont Ruských občanů v ČR s cílem prověřit legálnost těchto vkladů, 4. zastavení vstupu ruského byznysu a kapitálu do ČR, 5. zrušení tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů v Temelíně," vyjmenovali Dobrovský, Kocáb, Bursík a Štětina, o co by se česká vláda měla postarat.
 
Premiér vlády Bohuslav Sobotka však s tak razantními kroky nesouhlasí. Česká vláda uvolní na pomoc Ukrajině 50 milionů korun. Pomoc bude zaměřena na obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení a na obnovu infrastruktury na celém území Ukrajiny. V minulých dnech poslala Česká republika letouny pro zraněné demonstranty, kteří byli převezeni k léčení do pražských nemocnic. Tato pomoc v rozsahu zhruba 18 milionů korun byla poskytnuta v rámci programu Medevac.
 
A co současná situace znamená pro české hospodářství?
 
Do Ruska směřuje zhruba pět procent tuzemského exportu. Pokud bychom neměli základní suroviny, zejména ropu, nebyli bychom schopni tento výpadek ihned nahradit, což by mohlo citelně zbrzdit český průmysl. Dále by byl problém, kdyby byly přerušeny dodávky zemního plynu. V takovém případě by mohla nejen česká, ale i evropská ekonomika opět skončit v recesi. Kvůli krizi na Ukrajině jsme již mohli zpozorovat nárůst ceny barelu ropy i obilnin, jelikož Ukrajina patří na trzích s obilninami mezi světové hráče. Ukrajina také patří mezi významné exportéry medu.
 
Obchodní válka s Ruskem může poškodit cestovní ruch: kdyby vlivem sankcí klesl počet ruských turistů v ČR na polovinu, zaniklo by v cestovním ruchu zhruba 20 tisíc pracovních míst. Celkem v tuzemském cestovním ruchu pracuje 230 tisíc lidí, uvedla poradenská společnost Mag Consulting. Dotklo by se to zejména zaměstnanců ubytovacích zařízení. Loni do Česka přijelo rekordních 759 000 ruských turistů. Z celkové částky, kterou v českých obchodech utratí turisté ze zemí mimo EU, tvoří nákupy Rusů 51 procent. Nejvíce by klesly tržby v Praze a Karlových Varech. Uvedla to v únoru společnosti Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.

 

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment