Posted by barbora
25/07/2014 at 12:22
Podle údajů Českého statistického úřadu česká ekonomika rostla v 1. čtvrtletí roku 2014 rychleji, než předpokládaly předchozí odhady uveřejněné na začátku června. Hrubý domácí produkt vzrostl mezi čtvrtletími o 0,8 procenta a meziročně stoupl o 2,9 procenta. Vývoj hrubého domácího produktu (HDP) pozitivně ovlivnila rostoucí domácí i zahraniční poptávka a také nízká loňská srovnávací základna.

Předchozí odhad meziročního přírůstku HDP z 2,5 % byl opraven na 2,9 %. Rozdíl byl zapříčiněn chybně vyplněnými statistickými výkazy a modelovými výpočty za statisticky nešetřené podnikatelské subjekty, které nezohledňovaly aktualizovaných administrativní data o dani z přidané hodnoty.
Česká ekonomika dosáhla nejvyšší srovnatelné úrovně HDP (po očištění o dopady změn cen a kalendářní a sezónní vlivy) ve 3. čtvrtletí 2008, tedy těsně před dopadem globální finanční krize spojované s pádem investiční banky Lehman Brothers.
Výkonnost ekonomiky měřená mezičtvrtletními změnami HDP vykazovala v uplynulých pěti a půl letech značné výkyvy. Po prudkém, tři čtvrtletí trvajícím poklesu o 5,6 %, následovalo dvouleté postupné zvýšení dohromady o 4,8 %. Druhá a déletrvající vlna recese přišla ve 3. čtvrtletí 2011. Trvala celých 7 čtvrtletí, neměla však tak dramatický průběh, celkový pokles nepřesáhl 2,7 %. Počínaje 2. čtvrtletím 2013 ekonomika opět mezi čtvrtletími rostla, za poslední čtyři čtvrtletí celkem o 2,9 %, takže je nyní pouze 1,0 % pod již zmiňovaným maximem z 3. čtvrtletí 2008. Vývoj v posledních dvou čtvrtletích přitom naznačuje postupné zrychlování růstu HDP.
S pozitivním vývojem českého hospodářství souhlasí i další specializované instituce. Ministerstvo financí odhaduje růst hrubého domácího produktu na roky 2015 a 2016 o 2,1 procenta a prognóza České národní banky je, že HDP bude v letošním roce vykazovat růst o 2,6 procenta a pro příští rok posílení o 3,3 procent.
no comments
Posted by barbora
21/07/2014 at 11:50
Princip sjednocení národních úprav, jímž je ovládána směrnice o právech spotřebitelů, brání členským státům zavádět nová či si ponechat stávající odlišná pravidla. Členské státy Evropské unie měly do 13. června 2014 čas na zařazeních směrnic o právech spotřebitelů do právních předpisů. Od tohoto data musí být všechny tyto právní řády regulující vztahy mezi spotřebiteli a obchodníky na území EU uvedeny v platnost. Důvodem těchto plošných změn ve všech zemích Unie nebylo pouze zajistit minimální standard ochrany, ale také plně uvolnit spotřebitelský trh a zajistit totožná pravidla všem občanům EU. Při nesprávné implementaci změn hrozí státům sankce ze strany Evropské unie, a také žaloby o náhradu škody ze strany spotřebitelů a podnikatelů.

V České republice byly tyto směrnice o právech spotřebitelů zapracovány do nového občanského zákoníku, který byl revidován po téměř půl století a vstoupil v platnost začátkem roku 2014. Datum zavedení změn tedy Česká republika splnila, přesto však toto zavedení směrnic vykazuje nedostatky a protichůdné výklady. Příkladem může být vyloučení práva spotřebitele na odstoupení od smlouvy na poskytování služeb - občanský zákoník toto právo spotřebiteli nepřiznává, pokud byly služby splněny před uplynutím lhůty pro odstoupení. Směrnice však právo smlouvu zrušit připouští do doby poskytnutí služby v plném rozsahu. Některá pravidla ČR nezohlednila vůbec. Například 30denní lhůtu pro dodání zboží, jestliže nebyla tato doba dodání stranami sjednána. Dále české směrnice neobsahují právo na odstoupení od smlouvy předplatného novin a časopisů. Zásadním pochybením je omezení pravidla automatického zrušení úvěru do výše pěti tisíc korun při odstoupení od smlouvy, kdy jsou v Česku chráněni ti, kteří uzavřeli smlouvu na dálku, ale již ne ti, kteří uzavřeli smlouvu mimo obchodní prostory.
Posted in Novinky | no comments
Posted by barbora
11/07/2014 at 07:23
V určitých případech může tento nástroj znamenat jedinou možnost, jak dostat od nepoctivého obchodníka své peníze zpět. Podmínkou je, že spotřebitel nákup na internetu uhradil platební kartou. Příkladem může být situace zákazníků zkrachovalé maďarské letecké společnosti Malév. Cestující, kteří uhradili letenky tohoto dopravce platební kartou, obdrželi své peníze v naprosté většině zpět. Ti, kteří za objednané služby platili v hotovosti nebo bankovním převodem, takové štěstí neměli.

Bankovní nástroj zvaný zpětná platba neboli chargeback není původní bankovní produkt, jde o dodatečnou službu ke kartám ze strany asociace Visa Europe a společnosti MasterCard Europe, aby měli držitelé karet určité zvýhodněni proti spotřebitelům platícím v hotovosti. Nejčastěji je tento nástroj používán při nákupu na internetu a využití dopravy zboží na dobírku. Když zákazníkovi nedorazí, co si na dobírku objednal, je odkázán na reklamační proces. Jestliže obchodník nekomunikuje, pomůže jen soud. Pokud však zákazník platil kartou, může o pomoc zažádat banku a požadovat navrácení svých prostředků pomocí nástroje zpětné platby. Zjednodušeně řečeno banka spotřebitele požádá banku obchodníka o navrácení zaplacené částky. Uvedený postup se dá použít v případě potíží při nákupu na internetu jak v tuzemských e-shopech, tak i u obchodníků z jiných zemí EU. Pomůže v situacích, kdy zákazník nedostal zaplacené zboží nebo mu bylo strženo více peněz. Mezi další typické reklamace končící chargebackem jsou nevyplacená hotovost v bankomatu, duplicitní platby u obchodníků, podvodné a jiné platby přes internet, zrušení letu, na který zákazník koupil letenky kartou, dodatečná účtování transakcí od obchodníků a padělání karet.
O zpětnou platbu lze požádat také tehdy, upírá-li obchodník spotřebiteli právo na odstoupení od smlouvy či nemůže dostát svým závazkům z důvodu insolvence. Banky nemají ze zákona povinnost tuto zpětnou platbu provádět. V určitých případech jsou k tomu ale svolné, a to na základě pravidel karetních asociací. V případě zjištění problému by měl spotřebitel co nejdříve kontaktovat svou banku s žádostí o provedení zpětné platby. Žádost je vhodné podpořit dokumentací (kopie komunikace s obchodníkem či potvrzení faktu, že se obchodník ocitl v úpadku). Počet chargebacků průběžně roste, což souvisí s vyšší četností používání platebních karet.
no comments