Zrušení regulačních poplatků

Posted by barbora 08/09/2014 at 14:01

české koruny a dvoukoruny

Vláda České republiky dne 2. 7. 2014 schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění (zákon č. 48/1997 Sb.), která ruší regulační poplatky ve zdravotnictví s výjimkou devadesátikorunového poplatku za využití lékařské a zubní pohotovosti. Jedním z důvodů, proč bylo nutné poplatky zrušit, je podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka to, že neměly příliš velký regulační efekt. Výjimkou je platba na pohotovosti – ta jako jediná měla určitý regulační účinek. Poslanci budou muset o zákonu hlasovat ještě jednou v září. Poté jej dostane k projednání Senát, kde má levice převahu a prezident Miloš Zeman. Je více než pravděpodobné, že poplatky po sedmi letech od svého zavedení skončí, jelikož pro tento návrh má kabinet Bohuslava Sobotky drtivou podporu. Stokorunový poplatek v nemocnici byl v nedávné době zrušen Ústavním soudem.

Regulační poplatek 30 Kč se platil:

1. za návštěvu, při které je provedeno klinické vyšetření,

a) u praktického lékaře po dovršení 18 let věku,
b) u praktického lékaře pro děti a dorost po dovršení 18 let věku do 19 let věku,
c) u ženského lékaře po dovršení 18 let věku,
d) u zubního lékaře po dovršení 18 let věku,
e) u lékaře poskytujícího specializovanou ambulantní péči po dovršení 18 let věku,
f) u klinického psychologa,
g) u klinického logopeda,

2. za návštěvní službu poskytnutou praktickým lékařem nebo praktickým lékařem pro děti a dorost u pacienta po dovršení 18 let věku,

3. za recept, na jehož základě došlo k výdeji prvního z balení předepsaných hrazených léčivých přípravků nebo potravin pro zvláštní lékařské účely, bez ohledu na počet hrazených léčivých přípravků nebo potravin pro zvláštní lékařské účely a počet předepsaných balení. 

Přestože zrušení regulačních poplatků mnoho občanů přivítá, má návrh také své kritiky, například někdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který hodnotí zrušení poplatků v době, kdy jsou již veřejností všeobecně přijaty jako chybný krok a symbol populismu.

Koalice samozřejmě musela řešit, jak výpadek v podobě zrušených poplatků kompenzuje. Nakonec se shodla na navýšení plateb státu na zdravotní pojištění za děti, důchodce či rodiče na mateřské. Pro příští rok to znamená, že výpadek příjmů z vybraných poplatků nahradí 4,2 miliardy korun zaplacených za státní pojištěnce. Někteří lékaři a lékárníci se však domnívají, že tato částka nebude dostatečná a že tímto krokem přijdou ordinace o podstatný finanční příjem.

no comments