Česko má svou virtuální měnu Czech Crown Coin

Posted by barbora 27/11/2014 at 11:38

Dne 17. 7. 2014 se Česká republika dočkala své první virtuální měny. Jmenuje se Czech Crown Coin (CZC) a vytvořil ji šestičlenný tým v čele s kameramanem TV Nova Ladislavem Faithem. Czech Crown Coin je digitální měna pro internetové transakce určená především pro české občany a podnikatele.

Digitální měny se začaly rozšiřovat před několika lety. Nejúspěšnější je bitcoin, který se dostal do oběhu v roce 2009. Otcem této virtuální měny se stal japonský hacker skrývající se pod krycím jménem Satoshi Nakamoto, který ji použil ve své P2P síti jako univerzální platidlo.  Experimentální měna se rychle transformovala v poptávané platidlo, což se odrazilo i na její síle. Před rokem stál jeden bitcoin zhruba 13 dolarů, dnes je to již 956 dolarů. Přestože skutečné mince a bankovky za pojmem bitcoin nenajdeme, přijímají je už i některé kamenné obchody, a to také v Česku. Zaplatit jimi můžeme zhruba ve 25 kamenných a internetových obchodech v České republice. V Praze začal letos na jaře fungovat první bankomat na nákup a prodej bitcoinů.ruka držící kartu

Digitální měna je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince “razí” či “dolují” sítě počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet “mincí” v oběhu má kolem roku 2140 dosáhnout 21 milionů. Bitcoin má úspěchy hlavně tam, kde místní měna selhává. Pro obyvatele Argentiny znamená jedinou záchranu, jelikož meziroční inflace se pohybuje kolem 30 % a vláda zakázala směnu za dolary či eura a omezila i nákup komodit. Dalším důvodem obliby bitcoinu je to, že transakce nikdo nekontroluje a díky anonymitě uživatelů jsou jejich majitelé nevystopovatelní. Stejným principem fungují třeba služby jako Goldcoin, DigitalCoin nebo Litecoin. Se svými vlastními platidly už také léta pracují třeba online sázkové společnosti nebo producenti počítačových her. Svou měnu má například i internetový obchod Amazon nebo sociální síť Facebook.

Evropský bankovní úřad varuje spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny, například v případě útoku hackerů nebo neúspěšného transferu peněz. Útokům hackerů musela hned v den zavedení čelit i česká virtuální měna Czech Crown Coin. Její osud a využití je prozatím ve hvězdách, distribuce této měny bude zahájena v září 2014.

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment