Rozpočet České republiky v roce 2015

Posted by barbora 27/11/2014 at 11:47

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL získala podporu sociálních partnerů i krajů pro návrh rozpočtu na příští rok. Schválený rozpočet odráží vládní priority v rámci Programového prohlášení vlády a je významným krokem k pozitivním změnám v České republice. Rozpočet počítá s růstem platů, mezd a zvýšením investic. Předpokládaný schodek rozpočtu je 100 miliard korun.

Schválený rozpočet umožní stabilizovat zdravotnictví, snížit daně pro rodiny s dětmi, snížit zdanění léků, zvýšit valorizaci důchodů a také zlepšit odměňování zaměstnanců ve veřejném sektoru. Státní zaměstnanci si polepší již od listopadu tohoto roku o 3,5 procenta. Zvýšení minimální mzdy zaměstnanců v podnikatelské sféře vstoupí v platnost až od ledna roku 2015. Jde o jedno z prorůstových opatření vlády, které směřuje k podpoře vyšší spotřeby domácností. Podle schváleného vládního návrhu vzroste v příštím roce sleva na dani o 200 korun měsíčně na druhé dítě a o 300 korun měsíčně na třetí dítě. Nyní si lze z daní odečíst 13 404 korun ročně za každé dítě (1 117 korun měsíčně). Dále bude obnovena sleva na dani pro pracující důchodce (24 840 korun ročně).

bankovky Eur stočené do ruliček

Ministerstvo financí v rozpočtu na příští rok počítá se sumárními výdaji 1,219 bilionu korun a příjmy 1,119 bilionu korun. Daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění by měly činit 975,6 miliardy Kč. To je o 3,2 procenta víc než v letošním rozpočtu. Povinné výdaje rozpočtu vyplývající ze zákonů a dohod, by měly příští rok stoupnout o 1,6 procenta na 714,7 miliardy.

Největší meziroční nárůst výdajů podle návrhu státního rozpočtu na příští rok má mít Ministerstvo pro místní rozvoj, a to o téměř 26 procent (na 14,7 miliardy korun). Největší pokles příjmů Ministerstvo financí navrhuje pro Ministerstvo životního prostředí, a to téměř o 28 procent (na 9,4 miliardy korun). V souhrnu ale dostane ve srovnání s letoškem přidáno většina kapitol rozpočtu. Pouze 14 z celkových 42 dostane pravděpodobně méně peněz. Největší výdaje, téměř polovinu celkových, bude mít tradičně Ministerstvo práce a sociálních věcí. U něj se počítá s více než 533 miliardami korun. To je nárůst proti schválenému rozpočtu pro letošní rok o 1,5 procenta. Více financí dostane také Ministerstvo spravedlnosti, platy všech bezpečnostních složek by měly v roce 2015 stoupnout o pět procent.

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment