Bankomat v České republice slaví čtvrtstoletí

Posted by barbora 09/12/2014 at 12:44

Bankomat byl zařazen mezi stovku nejdůležitějších vynálezů 20. století. Jsou to přístroje umožňující přístup pomocí počítače k finančním transakcím, aniž by při tom musel asistovat pracovník banky. První předchůdce bankomatu byl sestrojen již v roce 1939 Georgem Simjianem. Přístroj označovaný jako barograf byl instalován v New Yorku. Kvůli nezájmu klientů však vydržel pouze půl roku. Myšlenka byla oživena v roce 1967 Johnem Shepherdem-Barronem, který se cítil omezený otevírací dobou bank. Nový bankomat byl uveden do provozu v Londýně. Barronův bankomat už veřejnost přivítala s nadšením a jejich počet rychle narůstal. První mezinárodní síť bankomatů vznikla v roce 1984. Dnes jich je po celém světě kolem 2 milionů.

zadávání pinu do bankomatu

Před 25 lety v tehdejším Československu zahájil provoz první bankomat České státní spořitelny. Ten pracoval v takzvaném off-line režimu a sloužil pouze pracovníkům spořitelny. Do konce roku 1989 už byly bankomaty tři a peníze mohli vybírat i běžní klienti. Tehdejší bankomaty uměly pouze vydávat hotovost. Od té doby se počet bankomatů v České republice rozrostl téměř na 4500 a dnes tyto mašinky umí mnoho dalších věcí. Kromě výběru hotovosti zprostředkovávají informace o zůstatcích, umožňují zadávat platební příkazy a slouží jako marketinkový kanál pro propagaci bankovních produktů, do některých lze i peníze na svůj účet vložit. Podle odborníků se však nabídka služeb bankomatů v budoucnu rozšíří o služby, které budou souviset s mobilními aplikacemi.

V roce 2013 bylo v Česku 417 bankomatů na milion obyvatel, z hlediska hustoty bankomatů na geografickou oblast je v České republice 56 bankomatů na kilometr čtvereční.

Nejvíce bankomatů má Česká spořitelna, druhá je ČSOB a třetí příčku si již léta drží Komerční banka. Některé banky nemají svou vlastní síť bankomatů, například mBank, Zuno či Equa bank. Klienti těchto bank však mají možnost využívat bankomaty ostatních bankovních domů, buď zdarma či za nízký poplatek.

no comments