Je koruna nejhorší měnou?

Posted by barbora 19/01/2015 at 12:31

Podle časopisu The Wall Street Journal je česká koruna nejvíc oslabující měnou světa. Dokonce je prý „horší“ než ruský rubl. Označení nejhorší měna světa si však Česká republika nezaslouží, jelikož článek hodnotí vývoj měn za prvních deset dní měsíce ledna 2015, což nemá žádnou vypovídací hodnotu, a dále oslabení měny nemusí být špatnou vizitkou pro celkovou ekonomiku určité země, jelikož ekonomika je ovlivňována mnoha faktory. Oslabení měny bývá běžně používáno jako nástroj podpory exportu, což bylo v České republice využito v listopadu 2013, když Česká národní banka skokově oslabila kurz na 27 CZK/EUR.

mince na pozadí s kurzovním lístkem

V minulých dnech však Česká měna po zhruba šesti letech oslabila na úroveň 28 korun za euro. Naposledy byla koruna takto slabá v únoru 2009. K dolaru je kurz nejslabší za posledních 9 let – překročil hranici 24 korun za dolar. Dolar tedy za krátké období zdražil o téměř čtyři koruny, zatímco euro zhruba o korunu. Oslabení přišlo v reakci na data o loňské nízké inflaci. Důvodem jsou podle analytiků obavy z dalšího oslabení koruny centrální bankou. Česká národní banka bude ohledně intervenčních zásahů zasedat v únoru a může například oznámit zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 CZK/EUR na úroveň 29 CZK/EUR. Silná depreciace koruny lze tedy interpretovat jako snaha trhu vzít osud koruny do vlastních rukou. Prezident Miloš Zeman vyjádřil svůj nesouhlas se zásahy ČNB do měnové politiky v podobě intervence měnových kurzů, které by podle něj měly být okamžitě zastaveny a neměly by přetrvávat až do roku 2016. Proč by měla ČNB znovu intervenovat? Důvodem je překvapivě levná ropa a díky ní také překvapivě nízká inflace. Zatímco ČNB by měla inflaci směrovat ke 2 %, v realitě rostly spotřebitelské ceny v prosinci jen o 0,1 %, čímž není plněn inflační cíl.

Oslabující koruna může pomoci exportérům, na druhou stranu vzroste tlak na růst cen u dovozového zboží, dále se nám zdraží pobyty v zahraničí. Oslabení koruny k dolaru brání ještě většímu propadu cen u benzinu a nafty. Přesto však benzin a nafta dále zlevňují – podle některých zdrojů se může benzín dostat i na cenu 25Kč/litr. Guvernér ČNB prohlásil, že pohyby kurzu jsou v normálu a že ČNB nemá důvod reagovat. Otázkou však bude skutečná reakce ČNB po únorovém zasedání.

no comments

Lednové změny v Evropské unii

Posted by barbora 09/01/2015 at 09:03

S novým rokem vždy přichází mnoho změn. Stejně jako České republice se změny nevyhýbají ani společenství Evropské unie. Například skončilo italské předsednictví a na místě předsednické země Evropské unie stane na šest měsíců Lotyšsko.   Za jeden ze svých hlavních úkolů považuje pobaltská země jednání s Ruskem kvůli ukrajinské krizi. Neméně důležitým tématem je také energetická a hospodářská stabilita EU a problém s islámskými radikály. Evropská unie je politická a ekonomická unie, kterou od posledního rozšíření 1. 7. 2013 tvoří 28 evropských států s 507,7 miliony obyvatel. Momentálně jsou členy EU tyto státy (v závorce uvádíme rok vstupu do EU): Belgie (1952), Bulharsko (2007), Česká republika (2004), Dánsko (1973), Estonsko (2004), Finsko (1995), Francie (1952), Chorvatsko (2013), Irsko (1973), Itálie (1952), Kypr (2004), Litva (2004), Lotyšsko (2004), Lucembursko (1952), Maďarsko (2004), Malta (2004), Německo (1952), Nizozemsko (1952), Polsko (2004), Portugalsko (1986), Rakousko (1995), Rumunsko (2007), Řecko (1981), Slovensko (2004), Slovinsko (2004), Spojené království (1973), Španělsko (1986), Švédsko (1995). 
 
vlajka EU
 
Česká republika se stala členem Evropské unie 1. května 2004. V přístupové smlouvě se zavázala k přijetí jednotné evropské měny (tedy vstupem do eurozóny). Termín, kdy by Česká republika měla euro přijmout je však v nedohlednu. Členství v eurozóně je podmíněno splněním ekonomických a právních kritérií, které vymezila Maastrichtská smlouva. Jedním z nich je minimálně dvouleté setrvání národní měny v Mechanismu směnných kurzů  II (ERM II), do kterého ČR ještě nevstoupila.
 
Euro bylo postupně od roku 1999 přijato v 18 státech. Členy eurozóny jsou: Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko, Řecko, Slovinsko, Kypr a Malta, Slovensko, Estonsko a Lotyšsko. S novým rokem se eurozóna rozrostla o devatenáctého člena – Litvu. Ta jako poslední z trojice pobaltských republik přešla po téměř 11 letech členství v EU na evropské platidlo. Od 16. ledna se bude platit jen eurem. Příznivci eura věří, že to zlepší ekonomiku a posílí vazby se Západem. Kritici se obávají zdražování. Většina Litevců však s přijetím eura souhlasila. 
 
Další změnou, která může během ledna významně ovlivnit chod EU, jsou mimořádné řecké volby, které pravděpodobně vyhraje levicová strana, která se staví proti úsporným opatřením vlády spojeným s mezinárodním záchranným programem. Pokud by Řecko přestalo platit své závazky, byl by odchod Řecka z eurozóny téměř nevyhnutelný.

no comments

České e-shopy – jak vybrat ten správný?

Posted by barbora 09/01/2015 at 08:28

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjišťovala nedostatky u vytipovaných e-shopů a ve třetím čtvrtletí 2014 provedla celkem 221 kontrol internetových obchodů. Porušení předpisů zjistila při 165 kontrolách, tedy u 75 % případů. Výsledek by se zdál alarmující, ale ČOI upozorňuje, že kontroly byly zaměřené převážně na e-shopy, na které byly podávány stížnosti. Nejčastěji se inspektoři setkávali s užitím nekalých obchodních praktik. Přestože byla kontrola zaměřená na rizikové e-shopy a stav elektronického obchodování v ČR je pravděpodobně na lepší úrovni, je třeba být vždy obezřetný. V tomto předvánočním shonu obzvlášť - policie v rámci vánočního období řeší o stovky internetových podvodů více, než v běžném roce.
 
tlačítko s otazníkem
 
Jak tedy vybrat správný e-shop?
Univerzální rada samozřejmě neexistuje, ale základní návod jak nenaletět uvést můžeme. Zásadou by mělo být - neorientovat se pouze podle ceny. Nejnižší cena, kterou nám nabídnou cenové srovnávače, nemusí být zárukou spokojenosti. Cena totiž nevypovídá o prodejci, takže je dobré si ověřit i další skutečnosti, jelikož nízká cena může skrývat mnoho dalších skrytých poplatků, které naskáčou v průběhu objednávky v podobě poštovného, balného či různých přirážek. Dále může být nízká cena „vykoupena“ pozdním dodáním zboží. Pospícháme-li s nákupem, dobré si raději před objednáním potvrdit, zda je zboží skutečně naskladněné a jak dlouho trvá jeho doručení.
 
Dalším faktorem, který by nás měl při internetových nákupech ovlivňovat, je důvěryhodnost e-shopu. Doporučujeme přečíst si recenze obchodu (většinou jsou zveřejněné již na srovnávačích cen). Ani toto ovšem nemusí stačit, jelikož i komentáře mohou být zavádějící. V mnohých případech si je píší samotní prodejci. Při nedoručení zboží v předem avízované lhůtě, má zákazník právo znovu požadovat jeho dodání nebo vrácení zaplacené částky. Seriózní prodejce by měl kupní cenu vrátit okamžitě bez problémů. V případě podvodného obchodníka, který nereaguje na výzvy, je řešením podání žaloby na zaplacení částky.
 
Častým problémem je, že prodejci nemají transparentní obchodní podmínky, nedodržují zákon a úmyslně matou své zákazníky. Takže pamatujte: zboží zakoupené na internetu nebo mimo obvyklé prodejní prostory máte právo vrátit do 14 dnů bez udání důvodu. Pokud vám zboží zakoupené na internetu nebude vyhovovat, máte ze zákona možnost od smlouvy odstoupit do 14 dnů ode dne převzetí zboží. To znamená, že ve lhůtě 14 dnů musíte zboží také vrátit. Zboží může být vybalené, ale nesmí na něm být patrné známky užívání. V souvislosti s tímto je potřeba upozornit, že se právo na odstoupení nevztahuje například na zboží, které je upraveno na přání spotřebitele, audio a video nahrávky nebo PC programy (pokud byl porušen jejich původní obal) či na noviny a časopisy. O možnosti odstoupení od smlouvy do 14 dní od převzetí zboží vás musí e-shop informovat. Pokud tak neučiní, pak se lhůta prodlužuje na jeden rok a 14 dní. O možnosti odstoupení od smlouvy lze informovat i dodatečně, poté běží čtrnáctidenní lhůta ode dne, kdy zákazník poučení dostal. Pokud se na zboží v průběhu 24 měsíců vyskytne závada, dejte zboží k reklamaci. Prodejce je ze zákona povinen reklamaci vyřídit bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 kalendářních dnů. Tato lhůta začíná běžet následující den, kdy byla reklamace uplatněna. Prodejce v této lhůtě musí sdělit, jakým způsobem o reklamaci rozhodl, zda jí vyhoví, nebo ji zamítá. Také musí v této lhůtě vadu odstranit, tedy věc opravit, zajistit vrácení peněz či poskytnout určitou slevu. Pokud prodávající lhůtu 30 dnů překročí, máte nárok na odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz.

no comments