Je koruna nejhorší měnou?

Posted by barbora 19/01/2015 at 12:31

Podle časopisu The Wall Street Journal je česká koruna nejvíc oslabující měnou světa. Dokonce je prý „horší“ než ruský rubl. Označení nejhorší měna světa si však Česká republika nezaslouží, jelikož článek hodnotí vývoj měn za prvních deset dní měsíce ledna 2015, což nemá žádnou vypovídací hodnotu, a dále oslabení měny nemusí být špatnou vizitkou pro celkovou ekonomiku určité země, jelikož ekonomika je ovlivňována mnoha faktory. Oslabení měny bývá běžně používáno jako nástroj podpory exportu, což bylo v České republice využito v listopadu 2013, když Česká národní banka skokově oslabila kurz na 27 CZK/EUR.

mince na pozadí s kurzovním lístkem

V minulých dnech však Česká měna po zhruba šesti letech oslabila na úroveň 28 korun za euro. Naposledy byla koruna takto slabá v únoru 2009. K dolaru je kurz nejslabší za posledních 9 let – překročil hranici 24 korun za dolar. Dolar tedy za krátké období zdražil o téměř čtyři koruny, zatímco euro zhruba o korunu. Oslabení přišlo v reakci na data o loňské nízké inflaci. Důvodem jsou podle analytiků obavy z dalšího oslabení koruny centrální bankou. Česká národní banka bude ohledně intervenčních zásahů zasedat v únoru a může například oznámit zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 CZK/EUR na úroveň 29 CZK/EUR. Silná depreciace koruny lze tedy interpretovat jako snaha trhu vzít osud koruny do vlastních rukou. Prezident Miloš Zeman vyjádřil svůj nesouhlas se zásahy ČNB do měnové politiky v podobě intervence měnových kurzů, které by podle něj měly být okamžitě zastaveny a neměly by přetrvávat až do roku 2016. Proč by měla ČNB znovu intervenovat? Důvodem je překvapivě levná ropa a díky ní také překvapivě nízká inflace. Zatímco ČNB by měla inflaci směrovat ke 2 %, v realitě rostly spotřebitelské ceny v prosinci jen o 0,1 %, čímž není plněn inflační cíl.

Oslabující koruna může pomoci exportérům, na druhou stranu vzroste tlak na růst cen u dovozového zboží, dále se nám zdraží pobyty v zahraničí. Oslabení koruny k dolaru brání ještě většímu propadu cen u benzinu a nafty. Přesto však benzin a nafta dále zlevňují – podle některých zdrojů se může benzín dostat i na cenu 25Kč/litr. Guvernér ČNB prohlásil, že pohyby kurzu jsou v normálu a že ČNB nemá důvod reagovat. Otázkou však bude skutečná reakce ČNB po únorovém zasedání.

no comments

Comments

(leave url/email »)

   Comment Markup Help Preview comment